Ziemianki

Ocena 4
6 godz. 31 min.
bookCoverFor

Opis książki

Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu?

Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki – fachowego prowadzenia gospodarstwa.

Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki.

"Ziemianki" opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn.

Opowieść o dawnych podziałach klasowych i wyboistej drodze do emancypacji.

Format:

Czas trwania audiobooka:

6 godz. 31 min.

Język:

Polski

Data wydania:

25.10.2023

Wydawca audiobooka:

Marginesy

Numer ISBN audiobooka:

9788367859783

Co myślą inni

Recenzje Ziemianki –
Audiobook

Polecam

agnieszka

❤️

Dorota

☺️

Karolina

Wiadomo ze nie porywa tak jak Chłopki, sporo rzeczy się zazębia ale nie ma się co dziwić one żyły obok siebie. Mimo wszystko polecam. Spora garść ciekawej wiedzy. Dobrze napisane.

Zuzanna