Wspomnienia z martwego domu

Ocena 4.3
7 godz. 48 min.
267 Strony
bookCoverFor

Opis książki

Najbardziej osobiste dzieło Fiodora Dostojewskiego.
W 1849 roku, za przynależność do Koła Pietraszewskiego, Dostojewski został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. W ostatniej chwili car zamienił wyrok na więzienie połączone z ciężkimi robotami. Pisarz przebywał na katordze cztery lata, a doświadczenia zebrane w tym okresie pozwoliły mu przedstawić w powieści obraz życia w syberyjskim więzieniu.

Swoje wspomnienia Dostojewski wkłada w usta szlachcica skazanego za zabójstwo żony na dziesięć lat ciężkich robót. Opisuje zwyczaje panujące na katordze, relacje między współwięźniami, ich historie, zachowania, postawy i charaktery, przedstawia różne fragmenty katorżniczego życia (pobyty w szpitalu, handel wódką, święta, kary cielesne, zachowanie przełożonych, roboty) i wiele sylwetek skazańców. Są pośród nich ludzie dobrzy, wartościowi, z którymi nawiązuje przyjaźnie. Jednak większość katorżników to ludzie ponurzy, dumni, ambitni, zawistni, źli i złośliwi. Awantury, kradzieże i bójki są na porządku dziennym, atmosfera moralna panująca w barakach jest trudna do zniesienia. Większość skazańców pochodzi ze stanu chłopskiego, do byłego „pana” odnoszą się niekiedy z nienawiścią, Aleksandrowi Pietrowiczowi, jako byłemu szlachcicowi, jest na katordze wyjątkowo ciężko, wrogość większości współwięźniów i samotność – to uczucia szczególnie doskwierające mu podczas pierwszych miesięcy pobytu w więzieniu.

Tłumaczenie:

Józef Tretiak

Format:

E-book
Audiobook

Czas trwania audiobooka:

7 godz. 48 min.

Strony e-booka:

267

Język:

Polski

Data wydania:

25.08.2020

Wydawca audiobooka:

Storybox

Numer ISBN audiobooka:

9788381947787

Wydawca e-booka:

Saga Egmont

Numer ISBN e-book:

9788726754643

© Storybox (audiobook)

Co myślą inni

Recenzje Wspomnienia z martwego domu –
E-book, Audiobook

Książka jest ciekawa, ale niestety lektor brzmi jakby czytał listę zakupów. Zupełnie odbiera klimat tamtych wydarzeń..

Martyna

Opis katorgi odbiega od innych znanych z literatury. Przerażają przytoczone przykłady okrucieństwa wobec zwierząt. Lektor zbyt monotonny.

Danuta

OK

Marek

Czytane z nieznośną manierą.

Anna