Wampir z Zagłębia- Przemysław Semczuk

Ocena 4.4
15 godz. 27 min.
bookCoverFor

Opis


"Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego."


Katarzyna Bonda.


Ofiary! Mordowane w bestialski sposób przypadkowe kobiety.


Sprawca! Żądny krwi zwyrodnialec.


Sześć lat pościgu. Tysiące milicjantów, setki tropów i milion nagrody za wskazanie winnego. Wszystko na nic. Za zgodą Gierka na pomoc wezwano nawet amerykańskiego profilera pracującego dla FBI.


Milicja za wszelką cenę próbowała nie ponieść porażki. Sprawa bardzo szybko stała się polityczna, a gdy prawdziwy seryjny morderca zniknął we mgle, trzeba było znaleźć dublera. Reżimowi dziennikarze przekonali społeczeństwo, że Zdzisława Marchwickiego wytypował komputer. Ludzie uwierzyli, bo komputer przecież nowoczesna maszyna nie mogła się mylić.


Dopiero przeprowadzone po latach dziennikarskie śledztwo ujawnia misterną iluzję. Czy komputer istniał naprawdę? Czy skazany odpowiadał profilowi, który opracował amerykański biegły? Czy morderstwa ustały?


Wstrząsający reportaż o bezsilność jednostki wobec totalitarnego systemu. Brawurowo opowiedziana historia największej mistyfikacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Spektaklu z publicznością, który dla dwóch ludzi zakończył się na szubienicy.

Format:
Audiobook
Czas trwania audiobooka:
15 godz. 27 min.
Język:
Polski
Data wydania:
1.03.2021
Wydawca audiobooka:
Świat Książki
Numer ISBN audiobooka:
9788381398855

Co myślą inni

Recenzje Wampir z Zagłębia – Audiobook

Z jednej strony dluzy się i mielone są te same fakty, z drugiej nieźle przedstawia realia tamtych czasów. Pokazuje, jak można modelować rzeczywistość i to jest straszniejsze niż najbardziej przerażający thriller.

Daria

Ciekawa, momentami nużąca

Olivier

Książka jest dla mnie wstrząsająca, bardzo dobrze napisana. W miarę słuchania miałam coraz większe wątpliwości do winy straconego. Fantastyczny odczyt Pana Kwietnia 😊 Polecam!

Lusi

Książka wyczerpuje dany temat. Polecam każdemu kto interesuje się sprawą . Lektor super 😊

Adrian

Książka genialna, bardzo wnikliwa, dużo materiału, do którego autor podszedł profesjonalnie. Lektor super :)

Izabela

Ciekawa, szczegółowa książka. W pełni wyczerpuje temat i wciąga.

Martyna

Świetne opracowanie!

Dobrawa

Rzeczowa i konsekwentna analiza całego procesu oraz spraw pobocznych z nią związanych. Polecam każdemu zainteresowanemu kryminalistyka. Świetny lektor !

Arkadiusz

Świetna książka dla miłośników True crime. Polecam.

Aleksandra

Bardzo dobry dokument, obowiązkowa pozycja dla wszystkich interesujących się tematyką true crimen. Bardzo dobry lektor.

Łukasz

Świetne

Igor

Dla Wszystkich fanów kryminalistyki - pozycja obowiązkowa! Dobry lektor, dobra dynamika czytania! Polecam!

Marzena

Wnikliwy obraz sprawy, o której - wydawać by się mogło- wiemy już wszystko. Książka jest kolejnym głosem w dyskusji, która toczy się chyba od początku sprawy (nie) wampira. Dzięki temu, że autor wyraźnie nakreślił realia PRL, sięgnął do akt, rozmawiał z osobami związanymi ze sprawą, całość po prostu nie pozwala się oderwać od tej publikacji.

Ewa

Bardzo męcząca książka. Napisana chaotycznie i bardzo łatwo się pogubic. Do samego końca nie wiedziałem w sumie o czym jest, czy o wampirze, czy innych osobach 🤷‍♂️

Paweł

Doskonała i drobiazgowa analiza sprawy, trudno się oderwać. Lektora dobrze się słucha.