Ucieczka z Sobiboru

Ocena 4.7
11 godz. 41 min.
bookCoverFor

Opis książki

Autor, polski Żyd, miał szesnaście lat, gdy w 1943 roku został wraz z rodziną osadzony w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. Rodzice i młodszy brat zginęli w komorze gazowej, a on sam przetrwał koszmar, by uczestniczyć w jednych z największych w historii obozów wystąpień i zbiorowych ucieczek. Z blisko trzystu więźniów, którym udało się zbiec, tylko sześćdziesięciu doczekało końca wojny. Po wojnie, na emigracji w USA, Blatt zaczął dokumentować zbrodnie hitlerowskie. O wszystkim opowiada we wstrząsającej, fabularyzowanej książce, opisującej nieludzką codzienność obozu w Sobiborze. W 1987 roku na jej kanwie powstał nagrodzony Złotym Globem film „Ucieczka z Sobiboru”.


"To ważna i głęboko poruszająca książka, napisana przez jednego z bohaterów legendarnej ucieczki z Sobiboru w 1943 roku. Pełna sił i pasji, oddaje część pamięci ofiar obozu. Trzeba ją przeczytać.", Neal M. Sher, Departament Sprawiedliwości USA


"Thomas Blatt pisze we wstępie do tej niezwykłej książki: "Bycie świadkiem ludobójstwa jest przytłaczające, pisanie o nim miażdży duszę". Czytelnik też nie wyjdzie bez szwanku po lekturze opisu nieludzkich zachowań ludzi wobec innych ludzi. Fakt zabójstwa 250 000 Żydów w obozie w Sobiborze staje się jeszcze bardziej dojmujący przez to, że autor jest jednym z nielicznych ocalałych. Przeczytanie tej książki niesie nie tylko poważne ryzyko uszczerbku na duszy, ale i postawienia w wątpliwość istnienia człowieczeństwa. Jedno jest pewne, nikt, kto ją czyta, nie zapomni ani Sobiboru, aniThomasa Blatta.", Marilyn J. Harran, profesor historii i religioznawstwa na Chapman University, dyrektor Rodgers Center for Holocaust Education

Format:

Czas trwania audiobooka:

11 godz. 41 min.

Język:

Polski

Data wydania:

16.08.2021

Wydawca audiobooka:

Świat Książki

Numer ISBN audiobooka:

9788380318526

Co myślą inni

Recenzje Ucieczka z Sobiboru –
Audiobook

Świetnie napisana i przeczytana książka. Jeśli wszystko jest tam prawdą, to wstyd mi za wojenny i powojenny polski antysemityzm, prowadzący także do zbrodni.

Adam

Główny bohater był członkiem NKWD pod koniec wojny a później sam na ochotnika zgłosił się do UB do pracy - całkowicie niewiarygodna osoba.

Mateusz

6.

Arek

Każdy "Prawdziwy Polak" powinien ją przeczytać.

Przemyslaw