Ucieczka z Auschwitz

Ocena 4.7
7 godz. 5 min.
bookCoverFor

Opis książki

W listopadzie 1942 roku siedemdziesięciu żołnierzy Armii Czerwonej zorganizowało ucieczkę z obozu Auschwitz. Wśród nich znajdował się więzień numer 1418, Andriej Pogożew.


Pogożew trafił do niewoli niemieckiej podczas chaotycznego odwrotu Armii Czerwonej w 1941 roku. Wraz z 20 tysiącami innych radzieckich żołnierzy został wysłany do Auschwitz. Rok później żyło zaledwie stu z nich. We wstrząsajacej relacji szczegółowo opisuje życie i śmierć w obozie - choroby i niedożywienie, przerażające warunki i okrucieństwa, które zabiły prawie wszystkich jego towarzyszy.


Ta opowieść jest tym bardziej wyjątkowa, że Andriej Pogożew wziął udział w jednej z nielicznych udanych ucieczek z obozu. Dwadzieścia lat później więzień numer 1418 złożył zeznania przeciwko strażnikom z Auschwitz przed frankfurckim sądem.


Andriej Pogożew urodził się w 1912 roku w Doniecku na Ukrainie i przed wojną pracował jako górnik i inżynier górniczy. W czerwcu 1941 roku został powołany do wojska, a we wrześniu trafił do niemieckiej niewoli. Po roku w obozie Auschwitz uciekł, został schwytany, a potem ponownie uciekł. Po wojnie wrócił do pracy w kopalni. Zmarł w 1990 roku.

Tłumaczenie:

Piotr Chojnacki

Format:

Czas trwania audiobooka:

7 godz. 5 min.

Język:

Polski

Data wydania:

4.08.2021

Wydawca audiobooka:

Świat Książki

Numer ISBN audiobooka:

9788380316799

Co myślą inni

Recenzje Ucieczka z Auschwitz –
Audiobook

Smutna ale bardzo rzeczowa

Tomasz

Rewelacyjna

Mariusz

.....

MARCIN

Kolejne wstrząsające opowieści.. Bohater książki mówi, że nigdy więcej... A mi przypomniało się co Rosjanie zgotowali naszej Polskiej elicie na początku wojny (Katyń, Piaśnica itd.). No i jeszcze obecną wojna, napad Rosjan na Ukrainię.. Ci na samej górze, decydenci, to dla nich tylko rozkazy a dla szarego człowieka tragedia, wieeele tragedii. Panie świeć nad ich duszą.

Dorota