Thomas Alva Edison. Biografia autoryzowana- Thomas A. Edison, William H. Meadowcroft

Ocena 4.5
7 godz. 59 min.
bookCoverFor

Opis

Thomas Alva Edison to niewątpliwie jeden z największych wynalazców i przedsiębiorców Ameryki. Na to miano zasłużył sobie opracowaniem wielu niezwykłych urządzeń, które całkowicie odmieniły świat. Pośród całej różnorodności jego dokonań dobrze znamy dziś kamerę filmową, fonograf i żarówkę elektryczną. Niewiele wiemy o tym, że ten niezwykle utalentowany przedsiębiorca zbudował także cementownię, w której tworzył pierwsze na świecie domy modułowe w obecnie tak popularnej technologii żelbetonowej.
11 stycznia 1892 roku poprzez połączenie dwóch przedsiębiorstw: Edison Electric Light Company (zarządzanego przez Thomasa Edisona) i Thomson-Houston Company (kierowanego przez Charlesa A. Coffina) powstało General Electric. Obie połączone firmy dysponowały większością kluczowych w tamtym czasie patentów w dziedzinie produkcji i wykorzystywania prądu elektrycznego, co na długie lata zapewniło im dominującą pozycję na rynku w USA. Początkowo General Electric koncentrowało swoją działalność na branżach związanych z prądem: od budowy elektrowni i linii wysokiego napięcia po produkcję odkurzaczy i lodówek. W laboratoriach General Electric powstało wiele wynalazków, między innymi lodówka, gramofon, prądnica prądu stałego czy turbina parowa. Przedsiębiorstwo istnieje do dziś, a jego obecna wycena to 63 miliardy dolarów. Edisonowi - tak jak Ferdynandowi Porschemu, Rayowi Krocowi czy Waltowi Disneyowi, czyli bohaterom pozostałych audiobooków wydanych przez Łukasz Tomys Publishing – udało się stworzyć firmy, które przeżyły ich twórców o blisko pół wieku. Dotyczy to również Henry'ego Forda, nad którego biografią nadal pracujemy.
Edison, nazywany „Czarodziejem z Menlo Park”, był jednym z pierwszych wynalazców, który zastosował zasady masowej produkcji i pracy zespołowej na dużą skalę do procesu tworzenia wynalazków i testowania ich pod kątem przydatności do komercyjnego użytku. Właśnie z tego powodu często przypisuje mu się zasługi za stworzenie pierwszego profesjonalnego laboratorium do badań przemysłowych.
Tłumaczenie:
Damian Łukasz Tarkowski
Format:
Audiobook
Czas trwania audiobooka:
7 godz. 59 min.
Język:
Polski
Data wydania:
1.08.2020
Wydawca audiobooka:
Wydawnictwo Łukasz Tomys Publishing
Numer ISBN audiobooka:
9788366167667

Co myślą inni

Recenzje Thomas Alva Edison. Biografia autoryzowana – Audiobook

Przydałaby się jeszcze errata mówiąca o tym, że Edison nie był tak krystaliczną postacią jak opisują w tej książce

Grażyna

Fajna

Mariusz

Bardzo dobry pomysł - wprowadzenie na początku książki.

Marcel

😄

adam