Ślepnąc od świateł- Jakub Żulczyk

Ocena 4.5
15 godz. 59 min.
Nowa Proza Polska
bookCoverFor

Opis


Zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń, skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej… ile kosztują?


Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda - oświadcza bohater najnowszej powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć.


Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi. Jego klientów, zamożnych przedstawicieli elity finansowej i kulturalnej, łączy przekonanie, że: Kokaina i alkohol kochają cię najbardziej na świecie. Bezwarunkowo. Jak matka, jak Jezus Chrystus, zmieniają nocne w miasto w panopticum ludzkich słabości i żądzy.


Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni.


Jakub Żulczyk (1983r.) – pisarz, felietonista, scenarzysta. Pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zadebiutował w 2006 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża powieścią młodzieżowo-romantyczną Zrób mi jakąś krzywdę. Autor powieści Radio Armageddon, (2008) i Instytut (2010) oraz dwóch części fantastyczno-przygodowego cyklu o Tytusie Grójeckim Zmorojewo i Świątynia, felietonów i artykułów (m.in. dla „Wprost”, „Dziennika”, „Playboya”, „:Przekroju” i „Tygodnika Powszechnego”), scenariuszy filmowych i telewizyjnych, a także książeczki dla dzieci Zdarzenie nad strumykiem. Stypendysta programu Willa Decjusza, zwycięzca międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.

Format:
Audiobook
Czas trwania audiobooka:
15 godz. 59 min.
Język:
Polski
Data wydania:
23.10.2014
Wydawca audiobooka:
Świat Książki
Numer ISBN audiobooka:
9788380313095

Co myślą inni

Recenzje Ślepnąc od świateł – Audiobook

Super książka i świetny lektor, chciałabym poznać dalsze losy bohaterów.

Martyna

Polecam!

Magdalena

Znakomita książka. Bardzo wciąga, pokazuje brudy i szarość Warszawy. Lektor dobry, choć czasami nagranie się psuje

Estera

💪

Marcin

Ciekawa i intrygująca

Barbara

Ok

Wisława

Ok

Saturnina

Mocne

Blanka

👍

Alan

Wciągająca i super lektor👍

Dorota

do polowy zachwycajaca, pozniej juz roznie. i tak warto przesluchac polecam bardzo. super lektor-modulacja glosu jak najbardziej na miejscu. jestem fanka

Sara

Dlaczego lektor uznał, że modulowanie głosu pod innych (niż główny) bohaterów jest dobrym pomysłem?

Radosław

Lektor mega wczuta

Kacper

Odsłuchane w 3 dni, wciąga! Lektor świetny!

Żaneta

Lux

Jakub