Pielęgniarka - Historia zbrodni, które wstrząsnęły Skandynawią- Kristian Corfixen

Ocena 4.4
10 godz. 15 min.
353 Strony
bookCoverFor

Opis

Wczesnym rankiem w marcu 2015 roku operator policji odbiera telefon. Pielęgniarka ze Szpitala w Nykøbing Falster podejrzewa koleżankę z pracy o umyślne doprowadzanie do śmierci pacjentów. Kobieta obawia się, że właśnie doszło do kolejnego morderstwa.

Wkrótce coraz więcej potencjalnych świadków zarzuca pielęgniarce podawanie pacjentom substancji zagrażających życiu. Tylko dlaczego przez lata milczeli? Czemu nikt nie zareagował? I skąd wziąć dowody, skoro wszystkie ciała zmarłych zostały poddane kremacji?

„Pielęgniarka" to wielokrotnie nagrodzony reportaż Kristiana Corfixena. Dziennikarz rekonstruuje wydarzenia z nocnego dyżuru, podczas którego w tajemniczych okolicznościach zmarło troje pacjentów, co zapoczątkowało jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych w historii Danii. Autor przedstawia raporty policyjne, materiały dowodowe oraz dokumentację medyczną i śledczą, by przybliżyć przebieg wydarzeń feralnej nocy oraz ujawnić, co tak naprawdę doprowadziło do skazania pielęgniarki w ramach procesu, który wstrząsnął całą Skandynawią.

W „Pielęgniarce" zawarte są wypowiedzi kluczowych dla sprawy osób, w tym skazanej Christiny Aistrup Hansen, która do dziś nie przyznaje się do postawionych zarzutów, i świadka koronnego, Pernille Kurzmanna Larsena. Obydwoje po raz pierwszy zabierają publicznie głos na ten temat. Czy proces duńskiej pielęgniarki to wynik plotek i pomówień czy konsekwencja celowego okrucieństwa wobec pacjentów w pogoni za rozgłosem?

Kristian Corfixen (ur. 1988) jest dziennikarzem. Za "Pielęgniarkę" zyskał uznanie krytyków i zdobył kilka prestiżowych nagród. Właśnie ten reportaż zapoczątkował dyskusję na temat zaufania, jakim obdarzamy personel medyczny oraz debatę dotyczącą dowodów rzeczowych w procesie karnym. Ta przejmująca książka, napisana w języku duńskim, w latach 2021-2022 zostanie przetłumaczona na dziewięć języków i ukaże się na całym świecie nakładem wydawnictwa Saga Egmont.
Tłumaczenie:
Agata Lubowicka
Format:
Audiobook, E-book
Czas trwania audiobooka:
10 godz. 15 min.
Strony e-booka:
353
Język:
Polski
Data wydania:
12.07.2021
Wydawca audiobooka:
Saga Egmont
Numer ISBN audiobooka:
9788726813180
Wydawca e-booka:
Saga Egmont
Numer ISBN e-book:
9788726813418

© Saga Egmont (audiobook)

© Saga Egmont (e-book)