O moim życiu i pracach- Maria Skłodowska-Curie

Ocena 4.8
1 godz. 58 min.
Genialni myśliciele
bookCoverFor

Opis

Autobiografia Marii Skłodowskiej-Curie to szczera i rzeczowa relacja z życia dwukrotnej laureatki nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Autorka stawia na odtworzenie faktów, dzielenie się swoimi przemyśleniami, unikając przy tym górnolotnych słów i wygładzonej autokreacji. Jej opowieść daleka jest od stawiania sobie pomnika i budowania mitu. Skłodowska jako pisarka nie przestaje nigdy być kobietą-naukowcem.

Publikacja maluje obraz lat dzieciństwa i dorastania w Polsce w czasach zaborów. Odtwarza późniejsze życie obdarzonej wybitnym umysłem emigrantki, która za sprawą pracowitości i konsekwencji zostaje wybitną uczoną. Autorka tłumaczy, co skłoniło ją do nauki przedmiotów ścisłych oraz wyjazdu na studia do Paryża. Ukazuje odbiorcom zarówno kulisy swojej kariery naukowej, jak i odsłania bardziej prywatne oblicze wypełnione obowiązkami matki i żony.

Badaczka szczegółowo opisuje również swój wkład w działania pomocowe i rozwój radiologii podczas I wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty wypełnione refleksjami autorki na tematy, które nie wiązały się z jej naukową działalnością, w tym np. o systemie edukacji.

Chemiczka pozwala poznać słuchaczom zarówno blaski, jak i cienie pracy w laboratorium. Ujawnia genezę wydzielenia nowych pierwiastków, polonu i radu – przedsięwzięcia, które zapewniło jej stałe miejsce w panteonie najwybitniejszych naukowców.
Format:
Audiobook
Tom:

7

Czas trwania audiobooka:
1 godz. 58 min.
Język:
Polski
Data wydania:
6.12.2021
Wydawca audiobooka:
Wydawnictwo Łukasz Tomys Publishing
Numer ISBN audiobooka:
9788367060134

Co myślą inni

Recenzje O moim życiu i pracach – Audiobook

Lektorka czyta za wolno; proponuję słuchać na 1,3

Sylwia

Idealna pozycja dla osób, które zupełnie nie znają biografii noblistki, krótka i ciekawa.

Natalia

Wspaniała autobiografia. Daje szansę poznać lepiej Noblistke.

Holly