Napoleon i jego epoka. Tom II. Imperator (1804-1815)

Ocena 4.3
19 godz. 30 min.
Napoleon i jego epoka
bookCoverFor

Opis książki

Druga część monumentalnego dzieła francuskiego historyka, w którym po mistrzowsku przedstawiono największe triumfy i porażki Napoleona.

Bonaparte należy chyba do najbardziej kontrowersyjnych postaci w dziejach ludzkości. Z jednej strony wielu badaczy uważa go za najwybitniejszego dowódcę wojskowego w historii, ambitnego reformatora i wizjonera pragnącego realizować określoną przez siebie misję cywilizacyjną. Z drugiej jednak - często wspomina się o nim jako o przebiegłym socjotechniku, cynicznym tyranie i bezwzględnym agresorze.

Gdy po nieudanej kampanii w Rosji Napoleon organizował nową armię, w jej szeregi trafiali częstokroć nieopierzeni młodzieńcy. To sytuacja, która w swej beznadziejności, miłośnikom II wojny światowej przypomni Wehrmacht z 1945 roku z jego nastoletnimi żołnierzami. Wiele francuskich matek przeklinało Korsykanina, któremu oddało po kilku synów.

Niektórzy uważają Francję Napoleońską, z jej cenzurą, systemem kontroli i inwigilacji za pierwszą nowoczesną dyktaturę w historii. Sam Napoleon mawiał: „Ambicja władania duszami jest najsilniejszą z namiętności” – czyżby miał na myśli siebie?

Tłumaczenie:

Władysław Bukowiński

Format:

Tom:

2

Czas trwania audiobooka:

19 godz. 30 min.

Język:

Polski

Data wydania:

4.12.2023

Wydawca audiobooka:

Dom Wydawniczy Kontinuum

Numer ISBN audiobooka:

9788366167773

Co myślą inni

Recenzje Napoleon i jego epoka. Tom II. Imperator (1804-1815) –
Audiobook

Bardzo dokładna historia. Interesujące.

Holly

Wspaniały człowiek

Szkada że tak źle postrzegany na świecie tyle dobra uczynił. Szkoda że mu sie nie udało vhciałbym zobaczyć tą przyszłość.

Allien6