Napoleon i jego epoka. Tom I. Bóg wojny (1769-1804)

Ocena 4.4
17 godz. 6 min.
Napoleon i jego epoka
bookCoverFor

Opis książki

Bóg wojny, a jednocześnie intelektualista w mundurze zafascynowany matematyką, żywo zainteresowany kulturą, słuchający arii operowych i namiętnie czytający książki. Wskrzesiciel marzeń o Polsce, choć nigdy nie zobowiązał się pisemnie, że pomoże Polakom odbudować ich kraj w pożądanym przez nich kształcie. Człowiek, który wierzył, że może podbić Europę i narzucić jej swoją wolę, jednocześnie podkreślający wartość swobód obywatelskich i równości wobec prawa. Pragnął złamać brytyjską hegemonię na świecie, a w swych niepohamowanych ambicjach sięgał Azji, wyznając zasadę, iż pokonany niczego nie zabiera ze stołu. Mawiał, że „Europa to kretowisko”, więc należy podbijać Wschód, czemu miał służyć dalekosiężny plan marszu w kierunku Indii. Swoimi odważnymi decyzjami dowodził, że niemalże w takim samym stopniu bywał wizjonerem, co i szaleńcem, a jego samodzielność myślenia szła w parze z samowolą działania.
Napoleon Bonaparte jak mało która postać dziejów jest przykładem na to, że to jednostki tworzą historię i mogą zmieniać jej bieg.

Każdy z nas kojarzy charakterystyczny gest schowanej pod surdutem ręki, wyspę świętej Heleny, jego słynne 100 dni, czy niemniej legendarny kapelusz - zwany dwurogiem czy bikornem. Okazuje się jednak, że w życiu Napoleona Bonapartego można znaleźć o wiele więcej fascynujących epizodów. Dlatego właśnie warto poznać bliżej sylwetkę jednej z najważniejszych postaci, która swoimi decyzjami wpłynęła na kształt współczesnego świata.

Tłumaczenie:

Władysław Bukowiński

Format:

Tom:

1

Czas trwania audiobooka:

17 godz. 6 min.

Język:

Polski

Data wydania:

4.12.2023

Wydawca audiobooka:

Dom Wydawniczy Kontinuum

Numer ISBN audiobooka:

9788366167766

Co myślą inni

Recenzje Napoleon i jego epoka. Tom I. Bóg wojny (1769-1804) –
Audiobook

Mało Napoleona, dużo wszystkiego innego

Jarosław

Ciekawa lekcja historii

Anna