Moby dick- Herman Melville

Ocena 4.1
9 godz. 37 min.
283 Strony
bookCoverFor

Opis

Klasyka literatury amerykańskiej

Arcydzieło literatury światowej

W nowej redakcji

Despotyczny kapitan Ahab, wyrusza na statku Pequod, aby polować na kaszaloty. Kieruje nim szaleńcza rządza zemsty na legendarnym władcy oceanów – Moby Dicku – najgroźniejszym z wielorybów, który okaleczył wielu marynarzy, a samego dowódcę okrętu pozbawił kończyny. Przebieg wyprawy relacjonuje Izmael, młody marynarz, który zaciąga się na statek, aby poznać tajniki wielorybnictwa i zwiedzić świat.

"Prócz tego uważał (…) iż w tym wielorybniczym rzemiośle odwaga jest jednym z głównych artykułów składających się na wyposażenie okrętu, podobnie jak chleb i wołowina, i że nie należy jej trwonić lekkomyślnie."

Ale to nie jedyny kontekst powieści, łączy ona w sobie różne style i konwencje, m.in. powieść przygodową, literaturę naukową, dramat, oraz rozważania filozoficzne.

Głęboka warstwa filozoficzna ukazuje walkę między uczuciami a rozsądkiem, między wolą a przeznaczeniem. Zmusza do zadawania sobie niełatwych pytań i szukania prawd o ludzkim życiu.

Czy człowiek ślepo dążący do realizacji swoich pragnień nie staje się tylko igraszką losu?

Dzieło Hermana Melville’a zawiera szczegółowy i budzący grozę opis polowań na morskie olbrzymy. Dopiero niecałe 100 lat po wydaniu Moby Dicka, w 1947 roku weszła w życie Konwencja o Uregulowaniu Wielorybnictwa.

Tłumaczenie:

AnonymousJanina Sujkowska

Format:

E-book, Audiobook

Czas trwania audiobooka:

9 godz. 37 min.

Strony e-booka:

283

Język:

Polski

Data wydania:

27.02.2023

Wydawca audiobooka:

Aleksandria

Numer ISBN audiobooka:

9788367501354

Wydawca e-booka:

Saga Egmont

Numer ISBN e-book:

9788728451403

© Saga Egmont (e-book)

Co myślą inni

Recenzje Moby dick – E-book, Audiobook

Polecam.

Daniel

Klasa i klasyka sama w sobie.

Wlodzimierz