Korona

Ocena 4.4
8 godz. 36 min.
bookCoverFor

Opis książki

Dla wszystkich fanów serialu „The Crown”!

Tylko w Wielkiej Brytanii władca wciąż nosi koronę.

Monarchia brytyjska to moja pasja! Mogłabym godzinami opowiadać o tym, dlaczego królowa lub król panuje, a nie rządzi, dlaczego co roku otwiera parlament, jadąc na tę uroczystość karetą zaprzężoną w konie i dlaczego Brytyjczycy wciąż kochają swoją monarchię, mimo iż członkowie rodziny królewskiej nieraz postępowali w sposób niegodny swojej pozycji społecznej.

Ta książka to próba odpowiedzenia na pytanie, dlaczego to właśnie monarchia brytyjska tak fascynuje ludzi na całym świecie. Przeżywamy śluby i narodziny dzieci w rodzinie królewskiej, śledzimy rozwój konfliktu między księciem Harrym a jego bratem i ojcem.

Korona jest najważniejszym symbolem monarchii brytyjskiej, znakiem narodowym i widocznym świadectwem chrześcijańskich korzeni. I jeszcze czymś więcej. Pomostem między dawnymi czasami i współczesnością. Jak długo korona mocno trzyma się na królewskiej głowie, historia będzie toczyć się dalej, a my będziemy ją śledzić z zapartym tchem.

Wioletta Wilk-Turska, wcześniej Wioletta Wilk-Reguła, jest magistrem filologii angielskiej i doktorem nauk humanistycznych w specjalności nauki o polityce. Jej fascynacja monarchią brytyjską zaczęła się jeszcze na studiach, gdy jako młoda dziewczyna pojechała na wakacje do Wielkiej Brytanii. Kontrast pomiędzy szarą, peerelowską Polską a królewskim Londynem był ogromny. To wtedy studentka filologii angielskiej, kochająca historię, sztukę i kulturę, postanowiła, że będzie kiedyś kimś więcej niż tylko nauczycielką angielskiego.

Po skończeniu studiów podjęła pracę w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi, gdzie początkowo była lektorką języka angielskiego, a potem, po uzyskaniu tytułu doktora, zaczęła uczyć innych przedmiotów, zarówno studentów filologii angielskiej, jak też stosunków międzynarodowych i europeistyki. W 2010 roku ukazała się jej książka Królowa Elżbieta II. Wizerunek monarchii brytyjskiej. Od 2011 roku Wioletta Wilk-Turska jest jednym z głównych ekspertów polskich mediów do spraw brytyjskich oraz głównym ekspertem ds. brytyjskiej monarchii. Prywatnie jest żoną wybitnego sportowca, trenera boksu oraz mamą dwóch wspaniałych dorosłych synów. W wolnych chwilach ogląda angielskie kryminały i wypoczywa w swoim domu nad Pilicą.

Format:

Czas trwania audiobooka:

8 godz. 36 min.

Język:

Polski

Data wydania:

26.04.2023

Wydawca audiobooka:

Luna

Numer ISBN audiobooka:

9788367790024

Co myślą inni

Recenzje Korona –
Audiobook

Mam mieszane uczucia. Od lat interesuję się brytyjską rodziną królewską. Przeczytałam i wysłuchałam wiele publikacji na ten temat. Tu pojawiają się wątki, o których nikt inny nie wspomina. Pojawiają się też fakty, które porównując z innymi autorami, w moim odczuciu są przeinaczone. Przykładowo, w żadnej publikacji, oprócz tej, nie znalazłam informacji, że król Jerzy VI aprobował związek Elżbiety z Filipem. Natomiast tutaj ten wątek jest przedstawiony w taki sposób. Napewno warto przeczytać tę pozycję, ale ja pozostaję wobec niej krytycznie nastawiona.

Sara

Ciekawa książka odkrywająca w interesujący sposób tajemnice Monarchii Brytyjskiej

Anna

Przeczytalam juz wiele ksiazek o monarchii brytyjskiej. Ta jest jedna z najlepszych. Polecam

Katarzyna