Kolor nie z tej planety- H. P. Lovecraft

Ocena 4.5
1 godz. 23 min.
bookCoverFor

Opis

Na teren wsi w Nowej Anglii spada meteoryt składający się z nieznanego na Ziemi metalu i o niespotykanych dotąd właściwościach. Jaki straszliwy wpływ na mieszkańców będzie miała tajemnicza energia, którą emanuje? „Kolor nie z tej planety" to horror science fiction autorstwa amerykańskiego pisarza Howarda Phillipsa Lovecrafta, który cieszy się wielką popularnością wśród czytelników w każdym wieku.

Howard Phillips Lovecraft, często określany jako H.P. Lovecraft (Providence, 20 sierpnia 1890 – Providence, 15 marca 1937), był amerykańskim pisarzem, poetą, krytykiem literackim i eseistą, uznawanym za jednego z największych obok Edgara Allana Poego twórców literatury grozy i przez wielu uważanym za jednego z prekursorów angloamerykańskiego gatunku science fiction. Jego twórczość, będąca połączeniem horroru, soft science fiction, dark fantasy i low fantasy, była często określana, nawet przez niego samego, terminem weird fiction (gdzie weird oznacza ’dziwny’), uznawanym za jedno z głównych źródeł współczesnego gatunku literackiego new weird. Był autorem licznych opowiadań, m.in. „Dagon", „Kolor nie z tej planety", „Zew Cthulhu" i „Zgroza w Dunwich", oraz powieści takich jak „Przypadek Charlesa Dextera Warda", „W górach szaleństwa" i „Widmo nad Innsmouth", a także kilku opowiadań pisanych wierszem. Lovecraft nie był szczególnie ceniony przez krytykę swoich czasów. Dla przykładu, opowiadanie pt. „Zew Cthulhu" zostało początkowo odrzucone jako zbyt "obce", według słów Wrighta, i nie cieszyło się dobrą reputacją aż do jego śmierci. Wiele z jego dzieł było źródłem inspiracji dla artystów na całym świecie, zarówno w literaturze, jak i w filmie czy muzyce. W rzeczywistości jeden z najważniejszych badaczy Lovecrafta, S. T. Joshi, określa jego twórczość jako "niedającą się sklasyfikować kombinację fantasy i science fiction, i nie jest zaskakujące, że znacząco wpłynęła ona na późniejszy rozwój obu gatunków". W swoich opowiadaniach i esejach stworzył filozofię kosmosu, która była wynikiem jego ateizmu i nowych odkryć naukowych, a jego pomysły w wielu dziedzinach często budziły kontrowersje.
Tłumaczenie:
Aleksandra Szymańska
Format:
Audiobook
Czas trwania audiobooka:
1 godz. 23 min.
Język:
Polski
Data wydania:
20.12.2021
Wydawca audiobooka:
Saga Egmont
Numer ISBN audiobooka:
9788728476444

Co myślą inni

Recenzje Kolor nie z tej planety – Audiobook

Trzymające w napięciu do samego końca.

Krzysiu

Wszystko ok

Jakub

Całkiem dobre odpowiadanie

mateusz

Bardzo dobre

Bartłomiej

👍

Patrycja

Lovecraft jest mistrzem w budowaniu uczucia grozy i niepewnosci. To opowiadanie jest jedym z nielicznych, ktore spowodowalo, że bałam się zasnąć i nie mogłam przestać myśleć o tym co właśnie usłyszałam.

Marta

Mocne, tyle mogę powiedzieć.

Paweł

Niezłe

Kacper

Świetna, choć krótka, powieść która słuchana samotnie i w ciemnym pomieszczeniu przyprawia o ciarki.

Marcin