Jestem kotem- Natsume Sōseki

14 godz. 11 min.
bookCoverFor

Opis

Narratorem powieści jest kot mieszkający u nauczyciela imieniem Kushami („Apsik”). Autor książki posłużył się nowatorskim na owe czasy chwytem literackim, jakim było ukazanie społeczeństwa ludzi z perspektywy zwierzęcia. Takie ujęcie sprzyjało popularności – w krótkim czasie książka zyskała miano bestsellera. Wnikliwe obserwacje życia społeczno-obyczajowego średniej warstwy społecznej Japonii, podane z dużą dozą humoru, spełniły oczekiwania czytelników, już nieco znudzonych romantycznymi, wydumanymi i odległymi od rzeczywistości powieściami popularnych pisarzy. Przez umiejętne uchwycenie uniwersalnych prawd o naturze ludzkiej, książka jest aktualna i dzisiaj, a Natsume Soseki pozostaje jednym z najpopularniejszych pisarzy japońskich na świecie

O Autorze:
Natsuime Sōseki, jeden z najwybitniejszych pisarzy japońskich, urodził się w 1867 roku w Edo – u progu epoki Meiji, a zmarł w 1916 roku – w cztery lata po jej zakończeniu. Był więc świadkiem gwałtownych przemian zachodzących w tym okresie w życiu Japonii wskutek przejmowania zachodniej kultury i przyspieszonego uprzemysłowienia.
Sōseki jest w Japonii uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, rywalizując o to miano jedynie z Tanizakim Jun’ichiró.
Soseki – znawca literatury chińskiej i angielskiej, a także rodzimych klasyków – potrafił połączyć w spójną całość, oryginalną i niepowtarzalną, elementy Wschodu i Zachodu. Nasycił także swoje dzieła rodzimą tradycją, kontynuując styl mieszczańskiej literatury bujnie rozwijającej się w Japonii Od XVII wieku. Z tego właśnie nurtu wywodzi się racjonalizm i liberalizm Natsumego – człowieka i pisarza.
Format:
Audiobook
Czas trwania audiobooka:
14 godz. 11 min.
Kategorie:
Język:
Polski
Data wydania:
4.10.2022
Wydawca audiobooka:
XAUDIO
Numer ISBN audiobooka:
9788367330732

Co myślą inni

Recenzje Jestem kotem – Audiobook

Duża część tekstu jednak nie była tak uniwersalna jak w zapowiedzi, choć uwagi ogólne kota bardzo trafne i przemyślane. Można posłuchać jako ciekawostkę.

Monika