Esencja stoicyzmu. Najcenniejsze myśli Marka Aureliusza

- Marek Aureliusz

Ocena 4.7
1 godz. 10 min.
Klasyka rozwoju osobistego
bookCoverFor

Opis książki

Współczesne podejście do życia sprawia, że nieustannie kalkulujemy i szacujemy, co nam się opłaca. Chcemy żyć intensywnie, wygodnie, dostatnio. Pragniemy więcej, szybciej, bardziej. Ale czy lepiej? Problemy egzystencjalne i konflikty wartości zagłuszamy hałasem codziennej krzątaniny. Uciekamy od myśli o przemijaniu, nieuchronnym procesie starzenia się i ostateczności.

Przed fundamentalnymi pytaniami o sens życia nie da się jednak uciec i każdy myślący człowiek wcześniej lub później będzie się musiał z nimi zmierzyć. Na szczęście skonfrontowani z problemami egzystencjalnymi nie jesteśmy skazani na samotność. Do dyspozycji mamy wielowiekowy dorobek myślicieli Wschodu i Zachodu.

Wśród tych ostatnich znajdują się reprezentanci doktryny stoickiej - sposobu na życie, który może zapewnić harmonię, szczęście i mądrość. Filozofii nakazującej, by niezależnie od okoliczności, zachowywać spokój i nie martwić się tym, na co nie mamy wpływu. Stoicyzm Marka Aureliusza okazuje się być zbiorem wskazówek skrojonych na potrzeby współczesnego człowieka. Uczy akceptacji napotkanych po drodze trudności. Pomaga opanować sztukę czerpania zadowolenia z życia za sprawą ograniczenia wymagań i oczekiwań. Stoicki spokój stwarza szansę na przetrwanie w świecie, którym rządzi bezwzględny i nieubłagany los.

Tłumaczenie:

Marian Reiter

Format:

Audiobook

Tom:

8

Czas trwania audiobooka:

1 godz. 10 min.

Język:

Polski

Data wydania:

8.06.2023

Wydawca audiobooka:

Wydawnictwo Łukasz Tomys Publishing

Numer ISBN audiobooka:

9788367563543

Co myślą inni

Recenzje Esencja stoicyzmu. Najcenniejsze myśli Marka Aureliusza – Audiobook

👍

Joanna

3.5 na 5

Michael

Jedna myśl szczególnie do mnie trafiła... Przy wywyższaniu się, efekt tak naprawdę jest odwrotny... 😉 Polecam, szczególnie, że to niewymagająca czasowo pozycja

Natalia

Tyle czasu upłynęło od Marka Aureliusza a tematyka zachowań człowieka dalej aktualna.

Edyta