Duma i uprzedzenie

Ocena 4.6
14 godz. 23 min.
bookCoverFor

Opis książki

Powieść "Duma i uprzedzenie" to jeden z najbardziej uznanych tytułów światowej literatury.

Jane Austen stworzyła ponadczasowe, napisane lekkim, dowcipnym językiem dzieło, o wyraźnym przesłaniu, że nie należy polegać na pozorach i pierwszym wrażeniu.
"Duma i uprzedzenie" opowiada o losach bohaterów ze środowiska angielskich wyższych sfer i pozwala zapoznać się z ich życiem na przełomie XVIII i XIX wieku. Pan Bennet jest właścicielem majątku Longbourn, a zarazem ojcem pięciu córek. Brak syna jest dla niego nie lada utrapieniem. Jego majątek objęty jest majoratem i może trafić tylko do męskiego spadkobiercy. Wyjściem z tej sytuacji jest znalezienie jednej z córek męża, lecz i tu pojawiają się trudności, gdyż pan Bennet nie może zapewnić im należytego posagu.

Los w końcu uśmiecha się do rodziny, kiedy do sąsiedniej posiadłości - Netherfield Park - wprowadza się bogaty kawaler Charles Bingley. Podczas balu, zorganizowanego w miasteczku Meryton, wyraźnie zaczyna się ON interesować najstarszą i najurodziwszą córką Bennetów - Jane. Młodzieniec pojawia się w towarzystwie majętnego przyjaciela, Fitzwilliama Darcy'ego, który sprawia wrażenie tyleż inteligentnego, co wyniosłego. Podczas balu poznaje ON Elizabeth, drugą córkę pana Benneta, osobę śmiałą i bezpośrednią. Nie przypadają sobie do gustu, jednak niespotykany splot wydarzeń oraz liczne perypetie nieubłaganie popychają ich w swoje ramiona.

"Duma i uprzedzenie" doczekała się kilku ekranizacji - w tym najbardziej znanej z 2005 roku z pierwszoplanową rolą Keiry Knightley.

Format:

Czas trwania audiobooka:

14 godz. 23 min.

Kategorie:

Język:

Polski

Data wydania:

31.05.2022

Wydawca audiobooka:

POTOP

Numer ISBN audiobooka:

9788396481948

Co myślą inni

Recenzje Duma i uprzedzenie –
Audiobook

<3

Aleksandra

Polecam 😊

Joanna

Nie podoba mi się interpretacja lektorki i jej wymowa angielskich nazw, czy imion. Książka bardziej wykrzyczana, niż czytana, co kompletnie nie pasuje do ówczesnych obyczajów i angielskiej flegmy. Nie polecam tej wersji.

Jagoda

Klasyka. Uwielbiam tę lektorkę!

Paweł