Cała prawda o inflacji 2022-2025- Paweł Górnik

Ocena 4.3
1 godz. 55 min.
48 Strony
bookCoverFor

Opis

Nie trzeba nikogo przekonywać, że inflacja, czyli szybki wzrost wszystkich cen, to zjawisko niekorzystne i należy z nim walczyć. Jedną z metod takiej walki, którą zastosowały bogate i wysoko rozwinięte kraje, jest utrzymanie stóp procentowych na poziomie zera. Dzieje się tak na przykład w całej strefie euro, a więc w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Włochy. Natomiast stopy poniżej zera utrzymują takie kraje jak Szwajcaria oraz Japonia. Działanie takie jest jak najbardziej zrozumiałe i właściwe, bo właśnie w taki sposób walczy się z inflacją wywołaną przez wysokie ceny prądu, gazu, paliw oraz surowców takich jak stal, drewno itp.
Tymczasem rządzący Polską politycy postąpili odwrotnie – znacznie podnieśli stopy procentowe. A przecież, skoro wszyscy musimy płacić za nasze rachunki i codzienne zakupy coraz więcej, to dokładanie nam jeszcze astronomicznych rat kredytowych w żaden sposób nie rozwiązuje naszych problemów, a tylko je pogłębia. Do przeżycia potrzebujemy bowiem z każdym miesiącem coraz więcej pieniędzy, a nie mniej. Rosną więc nasze oczekiwania płacowe, a firmy podnoszą ceny swoich towarów i usług. Dlatego właśnie po każdej podwyżce stóp procentowych inflacja w naszym kraju osiąga kolejne szczyty. Natomiast w takich krajach jak Niemcy, gdzie stopy procentowe są zerowe, a kredyty tanie, inflacja stabilizuje się i zaczyna maleć.
Niestety w naszym kraju co by się nie działo, jest okazją do złodziejstwa. Podnoszenie stóp procentowych to zarzynanie polskich rodzin i firm, nakładanie na ludzi ciężarów, których nie da się po prostu udźwignąć. Obecnie polska rodzina posiadająca 500 tys. zł. kredytu musi oddać do banku w ciągu 20 lat łącznie ponad 1 mln zł. W tym samym czasie niemiecka rodzina posiadającą równowartość takiego kredytu, ale w euro do banku odda równowartość niecałych 600 tys. zł. Zarabiamy przeciętnie 40% tego, co Niemcy, ale odsetki do banku płacimy 6 razy wyższe.
Pod płaszczykiem walki z inflacją jesteśmy okradani na niesłychaną skalę. Gdy my w rekordowym tempie stajemy się coraz biedniejsi, banki w rekordowym tempie stają się coraz bogatsze. Dość powiedzieć, że na dotychczasowych podwyżkach stóp procentowych banki w ciągu jednego tylko roku zarobią dodatkowo 90 mld zł.
Gdyby rządzącym naprawdę zależało na walce z inflacją i dobru Polaków, to obniżyliby ceny paliw i gazu, a przecież mogą tak zrobić, bo zarówno Orlen, jak i PGNiG pozostają w strefie ich wpływów. Obniżyliby też stopy procentowe do zera, tak jak to ma miejsce w wielu rozwiniętych krajach na całym świecie. Niestety, zamiast tego wolą traktować nasz kraj jak kolonię, a nas jak niewolników, którzy mają pracować za miskę ryżu. Ważne, że korporację się bogacą, a oni sami utrzymują się przy władzy.
NOTA O AUTORZE. Paweł Górnik jest matematykiem finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem w bankowości, absolwentem Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej (Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki). Ukończył studia podyplomowe w dziedzinie bankowości i finansów w Szkole Głównej Handlowej. Jest autorem kilkudziesięciu felietonów i artykułów prasowych oraz współautorem nominowanej w kategorii najlepszej ekonomiczno-biznesowej książki 2020 roku pod tytułem „Banki, pieniądze, długi. Nieznana prawda o współczesnym systemie finansowym”. Od 14 lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Jest założycielem Stowarzyszenia Wybieram Polskie, którego celem jest edukacja społeczeństwa na tematy ekonomiczne oraz szerzenie idei patriotyzmu konsumenckiego. Jest organizatorem koncertu charytatywnego muzyki patriotycznej. Był również członkiem zarządu Rady Dzielnicy Ponikwoda w Lublinie. W 2019 roku startował w wyborach parlamentarnych jako kandydat niezależny do Senatu.
Format:
E-book, Audiobook
Czas trwania audiobooka:
1 godz. 55 min.
Strony e-booka:
48
Język:
Polski
Data wydania:
29.09.2022
Wydawca audiobooka:
Estymator
Numer ISBN audiobooka:
9788367296786
Wydawca e-booka:
Estymator
Numer ISBN e-book:
9788367296106

Co myślą inni

Recenzje Cała prawda o inflacji 2022-2025 – E-book, Audiobook

Polecam każdemu

Paweł

Dużo jest prawdy i logiki w tej książce. O większości z tych rzeczy wiedzialem, ale dowiedziedzialem się też kilku nowych. Myślę, że kazdy dorosły człowiek powinien się z nią zapoznać.

Damian

Super 10/10

Kinga

No czego można się spodziewać po książce zaczynającej się od ,,CAŁA PRAWDA" xD Szukanie sensacji, argumentowanie momentami jak w podstawówce. Dotrwałem do połowy, a zaczynałem z radością, że znalazłem ciekawą pozycję.

Korneliusz

Polecam.

Marcin

Populizm, pisowski autor?

Krzysztof

Bardzo dużo uproszczeń, naciągane tezy. Populizm

Mikołaj

22

Sebastian

Nie wiem skąd autor czerpie informacje dla swojego strumienia świadomości, bo bibliografii brak. Sądzę, że nie z rzeczywistości, chyba, że z alternatywnej. W książce pada np. stwierdzenie, że w strefie euro przyjęto jako strategię walki z inflacją obniżenie stóp procentowych do zera, co nie jest prawdą i można to łatwo zeryfikować. Jest to tylko jedno z wielu kontrowersyjnych stwierdzeń nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości, które w tej publikacji zawarto. Umieszczenie tej pozycji w kategorii "literatura faktu" to głęboka pomyłka.

Beniamin

Bezcenna wiedza

Aleksander

I wszystko jasne

Piotr

Ok

Tadeusz

Świetne przedstawienie stanu polskich rynków finansowych i zachodzących mechanizmów. Polecam wszystkim!

Dorota

Bzdury jak cholera, polecam można się pośmiać.

Maja

🙂

Konto