A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi

- Agnieszka Pajączkowska, Aleksandra Zbroja

Ocena 4.3
6 godz. 16 min.
Seria reporterska
bookCoverFor

Opis

Mariola jest pewna, że mężczyźni zawsze będą górą. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby „nie wierzę w Boga”, a Piotrowska zdradza, co usłyszała w konfesjonale.
Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?

Format:

Audiobook

Czas trwania audiobooka:

6 godz. 16 min.

Język:

Polski

Data wydania:

25.03.2022

Wydawca audiobooka:

Wydawnictwo Poznańskie

Numer ISBN audiobooka:

9788366431591

Co myślą inni

Recenzje A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi – Audiobook

wspaniale się słuchało, zwłaszcza że moja babcia jeszcze wychowywała się na wsi w ziemi mławskiej w latach 50. - to moje korzenie i nawet sposób mówienia szanownych pań jakiś taki znajomy :D super, że w książce poruszono i trochę wytłumaczono tą „drugą stronę medalu” współczesnego feminizmu, przecież nie trzeba być bezdzietną magistrą z wojewódzkiego miasta żeby prawa kobiet i matek były bliskie sercu ❤️ a najlepsze tutaj to było to wierne oddanie wszystkiego, bez filtra, jakby cytat słowo w słowo, z intonacją i bez cenzurowania/zmiany słów - dało to świetny efekt, tak jakby się słuchało tych opowieści prosto z ust opowiadających i pokazało jak wiele jest przeróżnych kobiet i jak różna jest ich codzienność, a wieś nawet w obrębie jednego wojewodztwa to żaden monolit

Gabriela

👍

Anna

Ok

Beata

Ciekawa książka. Pokazuje realia życia na wsi, które diametralnie różnią się od tego co znamy w mieście. Książka uzmysławia różnice światopoglądowe i obyczajowe panujące między kobietami wychowanymi w dużych metropoliach i małych wsiach.

Dominika